Motocykl (potocznie motor) jest jedno lub dwuśladowym pojazdem drogowym, o masie własnej nieprzekraczającej 400 kg. Musi być zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej od 50 cm³.
Jaka jest etymologia słowa „motor”?
Polskie słowo „motor” na określenie pojazdu ma swoją genezę w niemieckim „Motorrad”. Upowszechniło się ze względu na sąsiedztwo obu krajów, okupację pruską, a później także hitlerowską.
Warto jednak pamiętać, że w języku polskim posiada ono także inne znaczenia i używane jest wymiennie ze słowem „silnik” lub określeniem na inne maszyny, zamieniające energię na pracę. Właśnie w tym znaczeniu było używane najczęściej, aż do II wojny światowej.
Po wojnie termin „motor” coraz częściej był używany nie jako oznaczenie jednostki napędowej, lecz pojazdu.
Skąd pochodzi słowo „motocykl”?
Termin „motocykl” natomiast pochodzi od francuskiego słowa „motocyclette”, które wymyślili bracia Werner w 1897 r. na swój pierwszy jednoślad z silnikiem.
Słowo to było w polszczyźnie używane już na początku lat 20. XX, na co wskazują liczne przykłady w literaturze. W regulacjach prawnych również pojazd jednośladowy określany był mianem „motocykla”.
Zgodnie z ustaleniami Rady Języka Polskiego, słów „motor” i „motocykl” można używać zamiennie, jednak ze względu na dwuznaczność „motoru” bardziej wskazane jest posługiwanie się drugim terminem.
Jest on także bardziej rozpowszechniony w środowisku osób, uprawiających jazdę na jednośladzie.
Za używaniem terminu „motocykl” przemawia sama struktura języka polskiego. Kierowcę jednośladu nazywamy bowiem motocyklistą, a nie „motorzystą”.
Ponieważ motorowery i skutery coraz częściej w mowie potocznej określa się mianem „motorów”, warto na konkretny typ pojazdu używać słowo motocykl.
Nie musimy jednak obawiać się, jeśli na przykład w wypożyczalni pojazdów użyjemy słowa „motor”. Ze względu na jego rozpowszechnienie, zostaniemy prawidłowo zrozumiani.