Wypożyczalnie motocykli nie są już w Polsce niczym nowym. Coraz więcej osób chętnie wypożycza jednoślady, zamiast je kupować. Nic w tym dziwnego. Wynajem, nawet długoterminowy, ściąga z barków kierowcy wydatki związane z ubezpieczeniem, przeglądami i serwisowaniem pojazdu. Wynajmowanie motocykla jest nie tylko tańsze, niż jego zakup, ale też po prostu wygodniejsze.
Wynajem motocykla: co warto wiedzieć?
Osoba, która chce wynająć jednoślad, musi przedstawić w wypożyczalni dokument potwierdzający jej uprawnienia do kierowania danym typem pojazdu. Nie zawsze jest to prawo jazdy kategorii A. Dorośli mogą wynająć skuter do 50 cm3 „na dowód”, gdyż nie potrzebują oni żadnych innych uprawnień do prowadzenia takiego pojazdu. Osoby dorosłe, które od co najmniej 3 lat posiadają prawo jazdy kategorii B, mogą wynająć jednoślad o pojemności silnika do 125 cm3. Ci, którzy dokument ten mają krócej, muszą zadowolić się wcześniej wspomnianą „pięćdziesiątką”. Zazwyczaj jednak na wynajem motocykli decydują się osoby, które prawo jazdy kategorii A posiadają. Jak to wygląda w ich przypadku?
Wynajem motocykla z prawem jazdy kategorii A
Przed osobami, które mają prawo jazdy kategorii A, w zasadzie nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o wynajem motocykla. Mogą one korzystać z pełnej oferty jednośladów, jak i trójkołowców, bez względu na pojemność ich silnika. Wystarczy, że zarezerwują wybrany pojazd przez Internet, a w dniu odbioru pojazdu okażą ważne prawo jazdy i podpiszą umowę najmu. Kierowcy nie muszą dokupywać obowiązkowego OC, pojazd jest już ubezpieczony. W większości wypożyczalni można wynająć także kask. Osoba, która pożycza motocykl, musi zadbać o to, aby zwrócić go w nienaruszonym stanie. Jeśli wynajmujący wypożycza model jednośladu o innej mocy, niż dotychczas jeździł, wskazane jest, aby przed ruszeniem w długą podróż najpierw poćwiczył jazdę przy mniejszej prędkości. Gdy już przyzwyczai się do maszyny, nie pozostaje mu nic innego, jak cieszenie się jednośladem!