Widok sunących przez zatłoczone miasto jednośladów sprawia, że kierowcy samochodów bądź pasażerowie przepełnionych autobusów odczuwają lekkie ukłucie zazdrości. Tymczasem większość z nas może doświadczyć jazdy motocyklem lub skuterem. Mamy nadzieję, że nasz wpis ułatwi podjęcie decyzji niezdecydowanym. Podpowiadamy przede wszystkim, który z jednośladów warto wypożyczyć do miejskiej jazdy.
Dlaczego chcemy wypożyczyć pojazd do jazdy po mieście?
Wypożyczenie motoru lub skutera do jazdy po mieście to świetna okazja, by spróbować odmiennego sposobu przemieszczania się, jeśli nigdy wcześniej tego nie robiliśmy. Poruszanie się po mieście, które doskonale znamy, nie powinno sprawiać na trudności. Będzie na pewno ciekawym doświadczeniem i pozwoli spojrzeć na znajome ulice z innej perspektywy. Już w trakcie pierwszej jazdy odkryjemy, że dynamika jazdy jednośladem jest zupełnie inna niż innymi pojazdami. Niekiedy uda nam się pokonać szybciej codzienny dystans, ale pełnię swobody odczujemy, gdy to nie nas będzie dotyczyła trudność w znalezieniu miejsca do parkowania. Z oferty wypożyczalni motorów i skuterów może skorzystać także podczas wizyt w obcych miastach. To doskonała okazja, by poznać samodzielnie topografię nieznanego nam terenu. Jazda jednośladem dostarcza niezapomnianych wrażeń i nikogo nie pozostawia obojętnym.
Który z jednośladów sprawdzi się w mieście?
Nie będzie odkrywczym stwierdzenie, że jazda w mieście różni się od podróżowania poza jego granicami szosą. Ta odmienność wymaga stosowania innej techniki jazdy. Musimy być przygotowani na dynamiczne poruszanie się, częste zatrzymywanie się przed światłami i błyskawiczne ruszanie. Jednocześnie z należytą uwagą respektować obecność innych użytkowników ruchu drogowego i zawsze z uwagą śledzić ich manewry. Z tymi uwarunkowaniami trzeba się liczyć, kiedy planujemy wynajem motocykla lub skutera.
Na jakie zatem pojazdy powinniśmy zwracać uwagę? Odpowiedź jest prosta: na takie, z którymi bez problemu uporamy się na miejskiej trasie. Rekomendujemy zatem maszyny lekkie, ale zwinne, gdyż takie ułatwią wchodzenie w zakręty oraz wykonywanie licznych manewrów. Nikt nie chce też walczyć z maszyną wycofywaną z parkingu. Ponadto pamiętajmy o częstych postojach, np. na światłach. Wówczas musimy mieć swobodę oparcia nogi o podłoże, aby utrzymać równowagę jednośladu. Ważna jest harmonijna jazda przy niskich obrotach, gdyż w mieście nie skorzystamy z pełnej mocy. Co ważne pojazd o mniejszej pojemności będzie zdecydowanie mniej spalał paliwa, a względy ekonomiczne też warto brać pod uwagę.
Proponujemy zatem zainteresowanie się BMW G 310 GS, który godnie reprezentuje swoją markę i udowadnia, że mniejszy w mieście daje radę. Miejskich kompromisów nie boi się również Yamaha MT-07, której waga nie przekracza 200 kg. Zwrotną i imponującą łatwością prowadzenia mogą zaciekawić Yamaha Tracer 700 oraz Yamaha Tracer 900, chociaż plasują się w kategorii motocykli turystycznych. Jednak ze względu na lekką masę i możliwość dopasowania się do różnych stylów jazdy również w mieście mile będą widziane.
Jeśli nie interesują nas motocykle, to możemy zainteresować się skuterem. Yamaha Tricity 125 to nie tylko styl, ale prawdziwy komfort jazdy. Każdy, kto spróbuje się nim przejechać, zakochuje się w tym trójkołowym indywidualiście. Dowiezie nas w każde miejsce równie skutecznie, co inne pojazdy. Natomiast obserwowanie, jak podwójne przednie koła wchodzą w zakręt – jest bezcenne.
Wypożyczenie motocykla czy skutera jeszcze nigdy nie było tak proste. Wystarczy być posiadaczem prawa jazdy kategorii B, z którego korzystamy co najmniej od trzech lat, aby wypożyczyć maszynę o pojemności nieprzekraczającej 125 cm3 i mocy nie większej niż 11 kW. W przypadku pojazdów o większych parametrach musimy posiadać prawo jazdy uprawniające do jazdy motocyklami. Wypełnienie internetowego formularza rezerwacji pozwala wynająć wybrany jednoślad w największych miastach Polski. Nasza sieć wypożyczalni oferuje pojazdy z polisą OC oraz pakietem Assistance.