Wypożyczanie pojazdów staje się coraz popularniejsze. Do wynajmu samochodów zdążyliśmy się wszyscy przyzwyczaić. Coraz więcej osób przekonuje się do korzystania z wypożyczonych motocykli. Przyszła zatem kolej na jazdę wynajętym skuterem. O czym warto wiedzieć, zanim ruszymy skuterem z wypożyczalni w trasę?
O czym warto pamiętać przed wynajęciem skutera?
Korzystanie z wynajętego skutera ma wiele zalet. Cieszymy się jazdą, natomiast nie troszczymy o garażowanie pojazdu zimą oraz dopełnianie obowiązków ciążących na właścicielach pojazdów, jakimi są kontrole stanu technicznego oraz wykupywanie polis ubezpieczeniowych. Jednak zanim siądziemy na upatrzony jednoślad, powinniśmy pamiętać, że jako najemcy musimy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim należy zapoznać się z regulaminem wypożyczalni. Dobrze jest przeczytać z uwagą każdy punkt i to nie dlatego, że są tam ukryte kruczki prawne, ale by być w pełni świadomym swoich zobowiązań oraz przywilejów w okresie użytkowania wypożyczonego skutera.
Kolejną sprawą, która nas powinna zainteresować, są dokumenty pojazdu. Aktualny przegląd stanu technicznego zawsze stanowi gwarancję, że otrzymujemy sprzęt sprawny i bezpieczny. Na czas wynajmu skutera pod naszą opieką znajdzie się także jego dowód rejestracyjny.
Ostatnią kwestią, ale równie ważną, jest ocena stanu pojazdu. W wypożyczalni skuterów zawsze oferuje się sprawne maszyny, ale warto w obecności pracownika wypożyczalni dokonajmy oględzin skutera. Warto przyjrzeć się kondycji lakieru oraz owiewek i elementów plastikowych czy lusterek, aby wykluczyć zarysowania, nadłamania itp. Przypatrzmy się oświetleniu i sprawdźmy, zanim wyjedziemy, czy akurat na czas naszego wyjazdu nie postanowiło odmówić współpracy. Naszą uwagę powinny też przyciągnąć koła. Ich opony nie mogą mieć startego bieżnika, natomiast felgi powinny być wolne od zarysowań. Kolejna sprawa może dotyczyć siedziska, chociaż nie wpływa ono na pracę skutera, to przecież zależy od niego komfort kierowcy w trakcie jazdy. Dobrze jest sprawdzić, czy siedzi nam się wygodnie.
O wielu właściwościach maszyny przekonamy się dopiero w trakcie jej eksploatowania, dlatego dobrym pomysłem jest skorzystanie z jazdy próbnej. To jest też świetna okazja, by zadać nurtujące nas pytania bądź podzielić się wątpliwościami.
Rozsądne użytkowanie wynajętego skutera
Zgodnie z przepisami wypożyczyć skuter mogą pełnoletnie osoby nieposiadające prawa jazdy. Dostępna będzie dla nich tylko grupa pojazdów, których pojemność silników nie przekracza 125 cm3 i rozwijających prędkość do 45 km/h. Maszyny te traktowane są jako motorowery. Jeśli mamy ochotę wynająć skuter o większych parametrach, musimy posiadać prawo jazdy kategorii B lub motocyklowe.
Wypożyczony pojazd posiada wykupione OC oraz pakiet Assistance, jednak powyższe dokumenty nie zwalniają nas z odpowiedzialnej i rozsądnej jazdy. Na skuterze należy jeździć w kasku. Osoba korzystająca ze skutera musi zabezpieczyć go przed ewentualną kradzieżą oraz przestrzegać każdorazowo zasad poprawnej eksploatacji. Pojazd powinien być utrzymywany w czystości, nie wolno dopuścić do zbyt małego ciśnienia w oponach. Warto każdorazowo sprawdzić poziom płynów eksploatacyjnych i w zależności od potrzeby uzupełnić je.
W przypadku awarii należy porozumieć się z przedstawicielem wypożyczalni. Pamiętajmy, że pracownicy naszej wypożyczalni służą zawsze pomocą, dlatego nie zwlekajmy z zatelefonowaniem, nawet w przypadku pozornie błahych problemów. Tylko poprawna komunikacja i współpraca gwarantują, że jazda skuterem na wynajem będzie prawdziwą frajdą.